Bilinen En Sert Madde Nedir ?

dünyanın-en-sert-maddesi

Elmas olduğu sanılırken bir başka maddenin elmastan daha sert olduğu görülmüştür. Almanya’nın Bayreuth Üniversitesi’ndeki bilimciler 2005 yılında saf olan karbon maddesini yüksek derecede ısıtarak yeni bir madde elde ettiler. Elde ettikleri maddeye ise hiperelmas ya da toplanmış karbon nano çubuk (ADNR) adı verildi. Tahmin edilmeyecek sertlikte olan bu madde dışarıdan bakıldığı daha çok zift ya da parlak,siyah puding gibi görünür.

Alman fizikçiler elması özel bir yöntemle sıkıştırarak, bilnen en sert maddeye dönüştürmeyi başardılar. Almanyadaki fizikçiler elmastan daha sert bir madde geliştirdiler. Bayreuth Universitesinden Natalia Dubrovinskaia ve arkadaşları yeni maddeyi, karbon-60 molekülleiri çok büyük bir basınca maruz bırakarak oluşturdular. Toplanmış elmas nano-çubuk (TENÇ) olarak bilinen bu maddenin endüstride geniş bir kullanım alanı bulması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>